Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski sanepid przestaje informować o śmiertelnych ofiarach koronawirusa. Czy liczba zgonów jest wyższa?

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
Epidemia koronawirusa trwa. Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych zarażonych osobach. Od wtorku, 24 marca warszawski sanepid przestał informować o śmiertelnych ofiarach COVID-19. Wcześniej pojawiły się niejasności w statystykach. Czy na Mazowszu jest więcej zgonów, niż podano w komunikatach? Więcej w artykule poniżej.

Sanepid nie podaje wszystkich informacji

Codziennie na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie publikowany jest dzienny raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej na Mazowszu. W niedzielę, 22 marca we wspomnianym raporcie pojawiła się informacja o dwóch zgonach związanych z COVID-19. Co więcej, zostały one nawet pokrótce opisane.

Komunikat brzmiał: „W ciągu ostatniej doby odnotowano 2 pierwsze zgony na terenie województwa mazowieckiego. Oba przypadki dotyczą dorosłych osób, których stan zdrowia znacznie się pogorszył. Obie osoby były hospitalizowane. Przypadek pierwszy dotyczy mężczyzny z powiatu białobrzeskiego. Przypadek drugi zgłoszony został w Warszawie”. I tutaj teoretycznie wszystko było jasne. Do czasu. Sprawdziłam raport około godz. 21 (w niedzielę) i okazało się, że liczba zgonów została już zmieniona. Pozostawiono jedynie fragment dotyczący pierwszej ofiar śmiertelnej – mężczyzny z powiatu białobrzeskiego. Ten przypadek został oficjalnie potwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia.

Co zatem z drugim zgonem? To cały czas niewyjaśniona zagadka. W poniedziałek (23 marca) rzecznika Sanepidu, Joanna Narożniak odmówiła nam udzielenia komentarza w sprawie wycofanego komunikatu, chociaż to Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie była jedyną jednostką informującą o zgonie na terenie Warszawy. Skierowała nas do Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszy kontakt z Wojciechem Andrusiewiczem, rzecznikiem Ministerstwa Zdrowia niewiele wyjaśnił. Usłyszeliśmy, że być może "był to zwykły błąd". Na pytanie o usuniętych kilku zdaniach z komunikatu, odpowiedzi jednak nie usłyszeliśmy. Andrusiewicz poprosił o trochę czasu na wyjaśnienia. Niestety do dziś (25 marca) nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jakakolwiek próba kontaktu jest bezskuteczna. Rzecznik odrzuca nasze połączenie i wysyła wiadomość tekstową o treści: „Proszę o smsa”. Oczywiście na żadnego z nich nie odpisał.

Co ciekawe, we wtorkowym raporcie (24 marca) nie pojawiły się już żadne informacje o zgonach.

WSSE

Drugi zgon w Radomiu

We wtorek (24 marca) w Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu zmarł drugi pacjent zakażony koronawirusem. O śmierci pacjenta poinformował na Facebooku prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

- To 79-letni mieszkaniec gminy Odrzywół, który na oddział obserwacyjno-zakaźny trafił ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Pacjent miał choroby współistniejące – czytamy w komunikacie.

Ani mazowiecki Sanepid, ani resort zdrowia nie poinformowali o tym zgonie.

Co więcej, zarówno wczoraj jak i dzisiaj Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o nowych przypadkach śmiertelnych w naszych kraju, ale cały czas nie wspomniano o pacjencie z radomskiego szpitala.

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Warszawie?

Kolejny przypadek, który nie został ujęty w statystykach przez resort zdrowia to zgon 83-latka z gminy Drzewica. Poinformował o tym Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy.

- „Szanowni Państwo, na podstawie oficjalnej informacji, którą otrzymałem z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie przekazuję Państwu przykrą i smutną wiadomość o śmierci 83-latniego Mieszkańca Gminy Drzewicy, który był zarażony koronawirusem SARS-CoV-2” – czytamy w komunikacie.

Dodał także, że był leczony poza powiatem opoczyńskim. Marcin Prejs z Radia Plus napisał w artykule, że 83-latek po ewakuacji szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą trafił do szpitala w Warszawie, gdzie zmarł.

O tym przypadku napisano również na portalu Mazopolska.pl. Tam z kolei podano, iż pacjent trafił do szpitala MSWiA w Warszawie.

Pacjentka z zapaleniem płuc

Jak donosi Gazeta Wyborcza, w czwartek (19 marca) do szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej trafiła pacjentka z objawami zapalenia płuc. Według lekarza objawy te były nietypowe, ponieważ nie występował ani kaszel, ani duszności, ani gorączka. Jedyni trzeszczenie w płucach. Po zdiagnozowaniu koronawirusa trafiła do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej.

- Zakażona koronawirusem pacjentka ze Szpitala Nowowiejskiego zmarła w szpitalu MSWiA. Przyczyną śmierci miało być bakteryjne zapalenie płuc, dlatego rząd nie uznał jej za ofiarę koronawirusa - czytamy w artykule "Stołecznej".

Koronawirus na Mazowszu

Według oficjalnych informacji podanych przez ministerstwo zdrowia, województwo mazowieckie jak na razie ma najwięcej potwierdzonych przypadków. Na tę chwilę (stan na 25.03, godz. 14) jest to 212 osób z pozytywnym wynikiem (łącznie w Polsce 957). Jednocześnie Mazowsze jest województwem, w którym według oficjalnych statystyk, pomimo komunikatów lokalnych samorządów, odnotowało jeden zgon pacjentów zakażonych koronawirusem.


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto