Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posegreguj śmieci i zrób własny kompostownik

Redakcja
fot. Tomasz Bolt / Polskapresse
W lipcu 2013 roku w Warszawie zostanie wprowadzony nowy system gospodarowania odpadami. Obowiązek jego stworzenia nakładają na nas normy unijne, zgodnie z którymi państwa członkowskie zobowiązane są do znacznego ograniczenia ilości odpadów ulegających biodegradacji (np. roślinnych), składowanych na wysypiskach.

Jeśli śmieci te będą posegregowane już na etapie gospodarstw domowych, nadwyżki będzie można skierować do kompostowni miejskiej. Po przetworzeniu jako kompost użyźnią miejską zieleń.

Czytaj także: Mazowieckie samorządy szykują się do wprowadzenia "ustawy śmieciowej"
Właściciele ogródków oraz działek mogą zatrzymać część odpadów i wyprodukować z nich kompost do nawożenia własnych upraw. Prawidłowo przygotowany kompost pachnie jak ściółka leśna, a w dotyku przypomina żyzną ziemię próchniczą, podobnie też wygląda.

Zrób to sam!
Do kompostowania nadają się wszelkie odpady roślinne: skoszona trawa czy zagrabione liście. Należy jednak unikać wrzucania do domowego kompostownika roślin chorych, perzu i przekwitłych chwastów. Spośród odpadów wytwarzanych w kuchni możemy wykorzystywać obierki warzyw, resztki jedzenia (z wyjątkiem mięsa i nabiału) i skorupki jaj. Doskonale nadadzą się też fusy po kawie i herbacie oraz niezadrukowany papier, np. chusteczki czy ręcznik papierowy.
Im bardziej rozdrobnione będą odpady, tym szybciej ulegną rozkładowi.

Dobrze jest raz na dwa tygodnie wymieszać zawartość kompostownika, aby umożliwić dopływ powietrza do wszystkich warstw. Proces rozkładu z udziałem tlenu przebiega bez wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Ważnym czynnikiem w procesie kompostowania jest odpowiednia wilgotność, najlepszy jest taki, którego wilgotność możemy porównać do dobrze odciśniętej gąbki. Jeśli chcemy przyśpieszyć rozkład odpadów i dodatkowo zabezpieczyć je przed nieprzyjemną wonią, możemy dodać do kompostownika specjalne bakterie, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Warto spróbować?
Czas oczekiwania na efekty waha się od kilku tygodni do roku i zależy od warunków otoczenia i rodzaju odpadów. Gotowy kompost stanowi naturalny nawóz dostarczający roślinom składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Można go stosować bez ograniczeń, mieszając z glebą ogrodową lub obsypując ziemię wokół roślin.

Czytaj także: Będziemy więcej płacić za odpady? Warszawa wprowadza w życie nową ustawę

Warto pamiętać, że kompostowanie pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów ulegających biodegradacji wywożonych na składowiska. W kompostowniku przydomowym można przetworzyć aż 300 kg odpadów w ciągu roku.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto